بخش اخبار آکادمی | News
آخرین اخبار

به نظر شما اگر اپ های اندرویدی ، بدانند که شما کجا هستید ، چه کاری می کنید ، چه چیزهایی و مکان هایی در تزدیکی شماست و حتی اینکه وضعیت هوا چطور است، و سپس این اطلاعات را جمع بندی کرده و به صورت هوشمند متناسب با مکان فعلی شما عمل کنند، چه خواهد شد. خارق العاده است یا نگران کننده؟

انگار به زودی در خواهیم یافت زیرا در Google I/O امسال، شرکت گوگل ابزار های جدیدی برای توسعه دهندگان اپ معرفی کرد که این امکان را به آنها می دهد تا اپ هایشان را به نحوی طراحی کنند تا متناسب با محیط پیرامون کاربر خود را منطبق کنند.

مثلا یک اپ پخش موسیقی می توانید یک لیست پخش از آهنگ های انرژیک را زمانی که شما هدفون خود را وصل کرده و شروع به ورزش می کنید پخش کند.

یا مثلا می تواند به شما آلارم دهد که جلوی  داروخانه توقف کردهو داروهایتان را تهیه کنید – فقط به شرطی که شما در حال رانندگی بوده ، نزدیک مغازه باشید و مغازه باز باشد.

گوگل با معرفی Awareness API که قرار است مدت کوتاهی بعد از رویداد در دسترس قرار گیرد تمامی این امور را میسر کرده است.

عملا Awareness API عملکرد هایی را که قبلا از طریق چندین APIs دیگر در دسترس بود، جمع بندی کرده است.  مثل دسترسی پیدا کردن به موقعیت کاربر و تشخیص اینکه آیا در حال رانندگی است.

یکی از دلایل این جمع بندی به گفته گوگل این بوده است که فراخوانی API مختلف می تواند منجر به مصرف بی رویه باتری و کندی گوشی به خاطر استفاده زیاد از RAM شود، که منجر به نارضایتی کاربر از اپ و حذف آن از گوشی اندرویدی اش می شود.

Awareness API جدید نه تنها دو مشکل ذکر شده را نداشته بلکه دسترسی به تمام اطلاعات کاربر نظیر آنچه گفته شد را داده بدون آنکه اثری منفی بر روی عملکرد گوشی داشته باشد.

در واقع خود Awareness API شامل دو APIs مجزاست، یکی که به اپ های اندرویدی امکان واکنش به وضعیت فعلی را می دهد (Fence API) و دیگری که اطلاعات محیط پیرامون کاربر را درخواست و جمع اوری می کند (Snapshot API).

با این که تا حالا تلاش های زیادی شده بود تا عملکرد گوشهای موبایل به صورت آگاه نسبت به پیرامون باشد ولی نیاز اکثر این روش ها به تغییر در شیوه عملکرد و رفتار کاربران سبب شده بود که در برابر این تغییرات مقاومت صورت گرفته و این پروژه ها موفق نباشند.

اما با Awareness API و جهش ناشی از آن، این آگاهی پیرامونی به صورت هر چه بیشتر با ساختار اپ ها یکپارچه شده و کمتر به تغییرات رفتاری کاربر نیاز است.

آیا شما هم این گونه اپ ها و این آگاهی نسبت به پیرامونتان را می پسندید؟

یا آن را به نحوی تجاوز به حریم خصوصیتان می دانید؟

از خواندن نظرات شما خوشحال می شویم.

تاریخ ارسال
2 خرداد 1395
ارسال شده توسط
محسن فراحتی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
نویسنده : محسن فراحتی
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برچسب ها

,