بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

جاوا اسکریپت یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی تحت وب می باشد . وقتی شروع به برنامه نویسی جاوا اسکریپت میکیند قطعا این سوال برای شما پیش خواهد آمد که از چه فریم ورکی در برنامه نویسی خود استفاده کنم ؟ در این موارد ما اصلا قصد نشان دادن برتری یک فریم ورک نسبت به سایر فریم ورک ها را نداریم زیرا همچین چیزی در دنیای برنامه نویسی بی فایده است . ما در اینجا قصد داریم تا شما را با انواع فریم ورک های جاوا اسکریپت آشنا کنیم . پس در ادامه با ما همراه باشید .

sproutcore_logo  6 فریم ورک جاوا اسکریپت که ارزش مطالعه و یادگیری دارند - بخش اول sproutcore logo

فریم ورک جاوا اسکریپت sproutcore:

فریم ورک جاوا اسکریپتی Sproutcore یک فریم ورک open source است که هدفش اینست که وب اپلیکیشن هایی با ظاهر نرم افزارهای دسکتاپ درست کند. معماری MVC در اختیار اپلیکیشن قرار می دهد امکانات قوی و خوبی به برنامه نویس می دهد مانند Data Binding دو طرفه و متدهای observer . کامپوننت های UI قوی دارد مانند کامپوننت List که تا بینهایت می توان آن را اسکرول کرد. همچنین به لحاظ performance و کارایی بالا می توانید به این فریم ورک اطمینان کنید. همچنین داکیومنت خوب و کاملی هم دارد.

Ember.js_Logo_and_Mascot  6 فریم ورک جاوا اسکریپت که ارزش مطالعه و یادگیری دارند - بخش اول Ember

فریم ورک جاوا اسکریپت emberjs:

فریم ورک Ember.js امبر جی اس جدید ترین فریم ورک در نوع خود است اما در همین عمر کوتاه (در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شده) خود توانسته سهم بازار نسبتاً قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. اپلیکیشن های LivingSocial، Groupon، Zendesk، Discourse و Square برخی از نمونه‌های معروفی اند که از این فریم ورک استفاده کرده اند. به گفته توسعه دهندگان اصلی این فریم ورک، زمانی که شما سایتی را مشاهده می‌کنید به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که آیا از امبر استفاده کرده است یا خیر زیرا سایت‌هایی که از فریم روک Ember استفاده می کنند خیلی سریع لود می‌شوند و دلیل این مسأله هم آن است که تمامی فرایند رندر شدن در مرورگر کاربر اتفاق می افتد. این قبیل وب سایت‌ها در ظاهر همانند سایت‌های عادی هستند اما پشت پرده ساختاری شبیه به یک اپلیکیشن اندروید یا آی او اس دارند که فرایندها در آن ها توسط سرور پردازش نمی شوند. این فریم ورک از بعد حجم عنوان سنگین ترین فریم ورک را به خود اختصاص داده است (۶۹K). گفته می‌شود که اپلیکیشن هایی که با این فریم ورک نوشته شده‌اند پس از این کامپایل می‌شوند اندازه‌ای مشابه اپلیکیشن های نوشته شده با سایر فریم ورک ها دارند و شاید دلیل این مسأله آن باشد که سایر فریم ورک ها غالباً در حین فرایند ساخت، لایبرری های اضافی دانلود می کنند. یکی از دلایلی که فریم ورک امبر سایز بیشتری نسبت به رقبا دارد این است که این فریم ورک دارای یکسری خصوصیات از پیش تعریف شده است و همین مسأله منجر شده تا حجم آن افزایش یابد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در یک وب اپلیکیشن دکمه بازگشت را کلیک می‌کنید اما به خاطر باگ جاوا اسکریپتی هیچ اتفاقی نمی افتد. خصوصیات منحصر به فرد فریم ورک Ember.js از این دست ارور های کوچک اما آزار‌دهنده جلوگیری به عمل خواهد آورد. دو مورد از دیگر برگ برنده های فریم ورک امبر اندازه لایبرری و شبکه پشتیبانی آن است اما اگر شما قصد طراحی یک ویجت کوچک و یا وب اپلیکیشن تک صفحه‌ای را در ذهن می پرورانید، امبر گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود اما اگر روی یک پروژه چند صفحه‌ای نسبتاً بزرگ کار می کنید، امبر گزینه مناسبی است.

یک فریم ورک جاوا اسکریپتی فوق العاده قوی در حد و اندازه های فریم ورک انگولار!!امکانات کامل ساخت یک وب اپلیکیشن قوی را به شما ارائه می دهد. Data Binding دو طرفه دارد. امکانات ساخت Packageهای داده و انتقال آن را مانند JSON به برنامه نویس می دهد.

قابلیت Routing دارد. این قابلیت تنها در چند فریم ورک سطح بالا مانند فریم ورک Angular JS وجود دارد و مربوط به توابع کار با Url و آدرس دهی در سطوح مختلف برنامه است.

cappuccino-a-javascript-application-framework-1-728  6 فریم ورک جاوا اسکریپت که ارزش مطالعه و یادگیری دارند - بخش اول cappuccino a javascript application framework 1 728

فریم ورک جاوا اسکریپت Cappuccino:

فریم ورک جاوا اسکریپتی Cappuccino توسط تیم ۲۸۰North ساخته شد که هم اکنون در اختیار شرکت Motorola می باشد.این فریم ورک با انتشار سایت ۲۸۰Slides.com که توسط این فریم ورک ساخته شد محبوبیت و شهرت خوبی کسب کرد.

برنامه نویسی و تولید وبسایت با این فریم ورک جاوا اسریپتی باعث شد برنامه نویسان نیاز نداشته باشند که به طور مستقیم با DOM و selector های css کار کنند, بلکه امکانات تغییر DOM و CSS توسط این فریم ورک به طور ساده تری از قبل کار گذاشته شده بود .

backbone  6 فریم ورک جاوا اسکریپت که ارزش مطالعه و یادگیری دارند - بخش اول backbone

فریم ورک جاوا اسکریپت Backbone.js:

فریم ورک Backbone.js بکبون جی اس در سال ۲۰۱۰ به دنیا عرضه شد و جامعه دولوپرهای این فریم ورک هم دست کمی از آنگولار ندارد. وب اپلیکیشن های معروفی همچون توییتر، فوراسکور، لینکدین موبایل، سوندکلود، پیچ فورک و پاندورا از این فریم ورک استفاده می کنند. یکی از نکات قابل توجه در مورد فریم ورک بکبون جی اس حجم دانلود این فریم ورک است که نسبت به سایر رقبا بسیار اندک است. به طور مثال فریم ورک آنگولار 36K است، امبر 69K است اما بکبون جی است صرفاً ۶.۴K می باشد. این حجم پایین بکبون برگ برنده آن است و دلیل این مسأله هم آن است که بکبون به جای وابسته بودن به چندین لایبرری جاوا اسکریپت، صرفاً به یک لایبرری وابسته است و همین سبک بودن باعث شده تا دولوپرهایی که می خواهند اپلیکیشن های سریع و واکنش گرا طراحی کنند به این فریم ورک روی آورند. یکی دیگر از مزیت‌های این فریم ورک این است که برنامه نویسان حرفه‌ای جاوا اسکریپت خیلی سریع می‌توانند شروع به کدنویسی با بکبون کنند. جامعه‌ای که از این فریم ورک پشتیبانی می‌کند گسترده است و در عین حال پروژه های آماده و همچنین آموزش‌های رایگانی هم در گیت هاب و هم سایر سایت‌ها برای این فریم ورک موجود است لذا اگر قصد نوشتن یک اپلیکیشن تک صفحه‌ای یا یک ویجت را در سر دارید، فریم ورک Backbone گزینه مناسبی برای شما است.

از فریم ورک جاوا اسکریپتی backbone در ساخت وب اپلیکیشن های بزرگ استفاده می شود, قابلیت هایی که ارائه می دهد بیشتر به در پروژه های بزرگ می خورد, معماری mvc ارائه می دهد, api های متعددی دارد, از event handling یا همان مدیریت رویداد پشتیبانی می کند, هم چنین اگر بخواهید یک اپلیکیشنی بسازید که RESTFULL باشد استفاده از backbone بسیار مناسب به نظر می رسد.

AngularShieldLogo  6 فریم ورک جاوا اسکریپت که ارزش مطالعه و یادگیری دارند - بخش اول AngularShieldLogo

فریم ورک جاوا اسکریپت Angular:

فریم ورک Angular JS آنگولار قدیمی ترین فریم ورک است و عرضه آن به سال ۲۰۰۹ باز می‌گردد لذا جامعه توسعه دهندگان آن نیز نسبت به رقبایش بیشتر است. در سال ۲۰۱۳ این فریم ورک از دید دولوپرهای مشارکت کننده در توسعه این فریم ورک، جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده بود و در سایت گیت هاب هم از دید تعداد ستاره دریافتی، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده بود (ستاره در سایت گیت هاب، همچون لایک در شبکه اجتماعی فیسبوک است.) از جمله شرکت های حامی این فریم ورک می‌توان به گوگل، نایک، جنرال موتوز و سایت خبری گاردین اشاره کرد. یکی از دلایلی که شرکت های مطرحی همچون موارد فوق الذکر به این فریم ورک روی آورده‌اند این است که این فریم ورک نه تنها بسیار انعطاف پذیر است بلکه تغییرات مد نظر را خیلی سریع می‌توان در اپلیکیشن های نوشته شده با این فریم ورک اعمال کرد. علاوه بر این، آنگولار جی اس نسب به سایر فریم ورک ها دست دولوپرها را باز می‌گذارد تا کدهای خود را نوشته و تست کنند و پیش از آنکه ارورهای ایشان به باگ های بزرگی تبدیل شوند، خواهند توانست آن‌ها را یافته و برطرف کنند. یکی از چیزهای عجیب و غریب در مورد فریم ورک آنگولار جی اس این است که در این فریم ورک از اصطلاحات خاصی استفاده شده که مخصوص این فریم ورک است و شاید دلیل استفاده از چنین اصطلاحاتی این باشد که آنگولار از قابلیت‌هایی برخوردار است که هیچ فریم ورک دیگری آن‌ها را دارا نمی باشد.

پادشاه دنیای فریم ورک ها, آخرین محصول شرکت معظم گوگل, بالاترین Performance در وب اپلیکیشن فریم ورک جاوا اسکریپتی حرفه ای و قدرتمند AngularJS است که تمام ابزارها و امکانات لازم برای راه اندازی و ساختن یک وب اپلیکیشن و یا به اصطلاح Rich Internet Application ها را دارد.

از ابتدای پروژه تا انتهای پروژه همراه با برنامه نویس است. با سایر فریم ورک ها و کتابخانه های جاوا اسکریپت تداخلی ندارد. در ابتدا ارائه ی Data Binding دوطرفه باعث شهرت و کارایی این فریم ورک قدرتمند شد که به تدریج با ارائه ی راه حل هایی برای سایر نیازها در ساخت وب اپلیکیشن های حرفه ای جای خود را به عنوان قویترین فریم ورک تحت وب مستحکم تر ساخت. امکانات گسترده ی DOM Manipulation  دارد, هم اکنون انشعاب دیگری با عنوان فریم ورک Angular UI دارد که امکانات UI را هم ارائه می دهد. فریم ورک جاوا اسکریپت انگولار بسیار سبک است وتنها ۶۰ کیلوبایت حجم دارد.

sammy-logo-header-large  6 فریم ورک جاوا اسکریپت که ارزش مطالعه و یادگیری دارند - بخش اول sammy logo header large

فریم ورک جاوا اسکریپت Sammy:

یکی دیگر از مینی فریم ورک های جاوااسکریپتی دیگر Sammy.JS می باشد که یک هسته ی سبک دارد و بدین صورت عمل میکند که برای هر عملی یک plugin دارد که شما می توانید آن را نصب بنابراین حجمش به تعداد پلاگین های نصب شده روی برنامه ی شما بستگی دارد. این مینی فریم ورک جاوا اسکریپت برای ایجاد وب اپلیکیشن هایی با استاندارد html5 طراحی شده است.

***

پایان بخش اول

***

 

 

 

تاریخ ارسال
18 فروردین 1395
ارسال شده توسط
صادق قندریزان
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.