بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

کمی درباره زبان برنامه نویسی Lisp بیشتر بدانیم:

زبان برنامه نویسی Lisp یکی از زبان های AI است که AI هم از زبان های برنامه نویسی در هوش مصنوعی است و درباره آن قبلا صحبت کردیم. زبان Lisp اولین زبان بزنامه نویسی AI بود که ابداع شد و همچنان در دنیا استفاده بسیار گسترده ای دارد. کاربرد های مهم زبان AI در زبان Lisp نوشته شده است. حال اجازه بدهید به چند دهه قبل بازگردیم و ببینم ریشه زبان Lisp از کجاست و چگونه آغاز شد.

چند دهiه قبل یک زبان برنامه نویسی به وجود آمد به نام Prolog. این زبان ، یک زبان منطقی بوده و اساس آن محاسبات است. در واقع زبان Lisp اولین زبان برنامه نویسی تابعی است. این زبان خاص توسط جان مکارتی ابداع شد ، او در زمینه هوش مصنوعی و زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی فعالیت های بسیاری داشته است! او اولین نسخه زبان Lisp را در سال 1961 و با نام Lisp 1.5 معرفی کرد. از آن پس این زبان به مرور توسعه یافت و تغییرات بسیاری بر روی آن انجام شد. نسخه های بعدی این زبان تولید شد. برخی از آن ها مانند : Franzlisp و Maclisp و … . این نسخه ها هسته یکسانی دارند و فقط در برخی از جزئیاتشان با هم متفاوت هستند ؛ یعنی می توان گفت این نسخه ها در Syntax و Semantic ( دستورات نحوی و معنایی ) تقریبا یکسان هستند. مهم ترین نسخه های زبان برنامه نویسی Lisp که تا کنون بیشتر از آن ها استفاده شده است ، نسخه های Conmon است.

عناصر نحوی در Lisp عبارات نمادین نامیده می شوند که به صورت S-Expressions شناخته شده اند. در زبان Lisp توابع و تمامی داده ها به صورت عبارات نمادین نوشته می شوند. محاسبه مقدار های نمادین بر عهده مفسر ( هسته زبان برنامه نویسی Lisp ) است ؛ این محاسبات و فرآیند هایی که برای انجام محاسبات صورت می گیرد ، ارزیابی نامیده می شود. نتیجه ارزیابی نیز عبارتی نمادین است. بررسی تخصصی تر این مراحل بسیار طولانی است اما امیدوارم این مطالب به عنوان پایه و آشنایی با زبان برنامه نویسی Lisp برایتان مفید واقع شده باشد.

“پیروز باشید”

تاریخ ارسال
28 تیر 1395
ارسال شده توسط
مریم فاتحی زاده
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

دیدن این مطالب نیز توصیه می شود

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.