بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

اگر هر برنامه نویسی میخواهد به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای شناخته شود باید به صورت استاندارد کدنویسی کند ( Coding Standards ). البته کدنویسی استاندارد کار ساده ای نیست و گاهاً باعث خستگی شدید میشود اما لازم است در پروژه های بزرگ و تیمی، اعضا از یک سری قوانین تبعیت کنند.

برای مثال اگر قانون تعداد اسپیس ها که در برنامه نویسی وجود دارد را بین خود وضع کنیم تا همه طبق الگو پیش بروند، تمام اعضای این تیم برنامه نویسی باید اطاعت امر کنند. اگر برنامه نویسی در این بین از قوانین تخطی کند ممکن است تمام کار دیگر برنامه نویسان را نیز بی نتیجه کند و به قول معروف هرچه رشته دارند را پنبه کند! برای کد نویسی استاندارد ابزارهایی هستند که میتوان از آن ها استفاده کرد تا استاندارد نویسی را آسان تر کنند که این نوع ابزار ها بسته به IDE هایی که ما استفاده میکنیم میتوانند خصوصیات متفاوت داشته باشند.

استاندارد PSR در زبان PHP

در اینجا میتوان زبان PHP را مثال زد. سایت php-fig.org استاندارد هایی تحت عنوان PSR ارائه داده است ( PSR مخفف واژگان PHP Standard Recommendation است )؛ کسانی که از این استاندارد استفاده میکنند کد های خوانا و قابل فهم تری برای دیگر برنامه نویسان ارائه میدهند یعنی اگر فردی از این استاندارد ها در کدنویسی خود استفاده کند، دیگر برنامه نویسان با دیدن کدهای او به راحتی متوجه عملکرد آن بخش کدها خواهند شد.

برای مثال کد زیر با استاندارد های PSR نوشته شده است:


همانطور که مشاهده میکنید، در این کد پس از namespace و دستورات use یک اینتر قرار گرفته و یا علامت } در ارتباط با کلاس Foo در خط بعدی نوشته شده است. برای نمونه، آرگومان های متد sampleFunction با کاما ( , ) و فاصله ( Space ) هم جدا شده اند؛ اگر توجه کنید کاما نیز به آرگومان چسبیده، بعد یک فاصله ایجاد شده و آرگومان دوم آمده است.

« امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. »

تاریخ ارسال
28 تیر 1395
ارسال شده توسط
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
نویسنده :
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.