بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

همان طور که می دانید بخش عمده اي از برنامه هاي کاربردي نوشته شده، به نوعی با داده هاي ورودي از سوي کاربر در تعامل است، که بعضی وقت ها روند اصلی برنامه را تشکیل می دهد. براي مثال در یک برنامه حسابداري، داده ها روند اصلی کار برنامه را مشخص می کند.

داده هاي مالی یک شرکت، اسناد مالی، خرید و فروش و… خروجی مورد نظر کاربر هم با توجه به همین داده هاست. اگر شما هم از این مدل برنامه ها نوشته باشید می دانید که نحوه ذخیره سازي آنها مهم ترین بخش این برنامه هاست. اینجاست که اهمیت کار با پایگاه داده ها مشخص می شود .

اما این که داده هاي برنامه کجا و چگونه ذخیره شوند، بستگی به نیاز مشتري دارد. اگر قرار باشد داده ها به طور متمرکز در یک سرور باشد و بقیه برنامه ها که اصطلاحا به آنها خدمت گیرنده (Client) می گویند ، باید به آنها دسترسی داشته باشند (تصور این که این Client ها همان برنامه هاي رومیزي (Desktop) هستند، اشتباه است)، یا این که داده هاي هر برنامه مختص خود است و همیشه یک خدمت گیرنده دارد و در یک محیط بسته اجرا می شود ، در هر دوي این حالت ها شما به یک مدل پایگاه داده نیاز دارید.

در حالت اول شما پایگاه داده اي می خواهید که بتواند نیازهاي به اشتراك گذاري داده ها و دسترسی به آنها را براحتی فراهم کند.

در مورد دوم نیز می توان از همان پایگاه داده اي که در حالت اول ذکر شد استفاده کرد. اما آیا یک رایانه قادر است از تمام توانایی هاي پایگاه هاي داده استفاده کند؟

قطعا جواب خیر است، اما چه باید کرد؟ در این حالت شما با توجه به شرایط کاربري که قرار است با برنامه شما کار کند و بر اساس نیازمندي هاي آن، باید تصمیم بگیرید.

در حال حاضر تعدادي پایگاه داده توسعه داده شده اند که قابلیت هاي یک پایگاه داده رابطه اي را دارند، و همین طور براي دسترسی به داده ها نیازي به نصب هیچ گونه نرم افزار اضافی ندارند و آنها را به صورت یک فایل ذخیره می کنند. شما می توانید فایل هاي داده اي خود را همراه خود ببرید و همیشه به آنها دسترسی داشته باشید. این پایگاه داده ها مزیت هایی دارند و معایبی؛ از مزیت آنها همان هایی بود که در بالا ذکر شد، به علاوه سبک بودن و قابلیت انتقال داده ها بین هر سیستم عامل. در واقع به خاطر ساختار فایلی، آنها مستقل از سیستم عامل هستند و همیشه و همه جا می توان از آنها استفاده کرد.

ازمعایب آنها به حجم محدودشان می توان اشاره کرد و این که بسیاري از قابلیت هاي به اشتراك گذاري را مانند پایگاه داده هاي دیگر مانند SQL Server و MySql ندارند و.. . یکی از این پایگاه داده ها SQLite است.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
24 تیر 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.