بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

سنجش هوش کاربران فیس بوک از طریق تصویر پروفایل

همانطور که می دانید ، تصویر پرفایل ، یکی از مهم ترین مواردی است که کاربران شبکه های اجتماعی به آن اهمیت می دهند، به همین دلیل بیشتر کاربران سعی می کنند تا بهترین ، زیباترین و حرفه ای ترین عکس خود را برای تصویر پروفایل انتخاب کنند و در معرض نمایش بگذارند، غافل از اینکه هزاران راز نهفته در پشت این عکس قرار دارد و می توان به راحتی هوش کاربران فیس بوک را از طریق این تصویر سنجید .  در ادامه با آکادمی لرن فایلز همراه باشید.

بسیاری از افراد با دیدن عکس پروفایل کاربران دیگر در شبکه های اجتماعی سعی می کنند تا خصوصیات اخلاقی، اجتماعی و گاهی خانوادگی کاربران را حدس بزنند. این افراد می توانند کسانی باشند که ما بخواهیم با او رابطه داشته باشیم، کارمند آینده شرکتمان باشد، یکی از کاربرانی باشد که با نظر ما در نوشته های شبکه های مجازی مخالفت کرده باشد و یا هزاران مورد دیگر. مسلما می‌توان شخصیت خیلی از افراد را با اولین نگاه به تصویر پروفایل شان در فیس‌‌بوک یا هر شبکه اجتماعی دیگر شناخت. البته استثناهایی نیز در برخی موارد وجود دارد.

در تلاش های اخیر محققان در مرکز هوش سنجی دانشگاه کمبریج در انگلستان، الگوریتمی تولید کرده‌اند که می‌تواند میزان باهوشی افراد و کاربران فیس‌بوک را با استفاده از تصویر پروفایلشان، تشخیص دهد.

این الگوریتم برای تشخیص میزان هوش نه فقط به صورت افراد ، بلکه فاکتورهای دیگری مثل نحوه قرار گیری آن‌ها در مقابل دوربین، لباسی که کاربر به تن دارد و حتی تعداد افرادی را که در عکس پروفایل فرد حضور دارند را نیز مورد توجه قرار می‌دهد. این الگوریتم با استفاده از تمام این داده‌ها قادر است تا موقعیت، سبک زندگی افراد و حتی نحوه تعامل آن‌ها با دنیای بیرون را تشخیص دهد.

محققان 1122 کاربر شبکه اجتماعی فیس بوک را مورد آزمایش تست هوش قرار دادند و سپس با مطالعه و تحقیق بر روی تصاویر پروفایل این افراد با استفاده از الگوریتم تولید شده ، نتایج بدست آمده از تحلیل را با استفاده از الگوریتم و تست هوش کاربران با هم مقایسه کردند که در اکثر موارد تقریبا یکسان بوده است اگر چه در برخی موارد اختلافات زیادی نیز وجود داشت.

ازجمله نتایج این تحقیق این است که انسان‌ها هنگام شناسایی خصوصیات اخلاقی از روی ظاهر افراد به‌ شدت دقیق و گاهی اوقات بسیار پلید و خبیث می‌شوند. همچنین این الگوریتم و آزمایش نشان داد که معمولاً افراد باهوش هنگام عکس گرفتن به دوربین لبخند می‌زنند و یا عینک به چشم دارند. درواقع اکثر افرادی که با استفاده از این الگوریتم به‌عنوان افراد باهوش شناخته شدند، از این قاعده پیروی کرده‌اند. از طرفی یکی از نشانه‌های افرادی که به‌عنوان افراد کم‌هوش با استفاده از این الگوریتم شناسایی شدند، نزدیک ایستادن به دوربین بوده است.

به عقیده یکی از محققان و نویسندگان این مطالعه، نتایج این تحقیق باعث تغییر تعابیر و دیدگاه‌های کلیشه‌ای افراد در خصوص تصویر پروفایل کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌شود. به عقیده این محقق استفاده از نتایج این تحقیق به کاربران شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند تا نه‌تنها در خصوص انتخاب تصویر پروفایلشان بیشتر دقت کنند بلکه در مورد افراد و کاربران دیگر نیز درست‌تر و بهتر قضاوت کنند. همچنین مدیران منابع انسانی شرکت‌ها و مؤسسات می‌توانند از نتایج این تحقیق در انتخاب کارمند شایسته و مناسب استفاده کنند.

اما نکته مهم این است که روش‌های قرار گرفتن در مقابل دوربین و ژست گرفتن برای باهوش‌تر به نظر رسیدن چیست؟

به عقیده محقق و نویسنده این تحقیق، بیشتر افراد و کاربران در نمونه‌های جمع‌آوری‌شده برای مطالعه، به این موضوع واقف بوده‌اند که تصویر پروفایل یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که می‌تواند بقیه را تحت تأثیر قرار دهد. عکس پروفایل افرادی که با استفاده از این الگوریتم به‌عنوان افراد باهوش شناسایی شده‌اند، دارای خصوصیاتی مثل تک نفرِ بودن ، فوکوس بر روی چهره و پس‌ زمینه مرتب و منظم بوده است. همچنین این الگوریتم نشان داده است که افرادی که دارای IQ بالایی بوده‌اند و از طرفی کاربران دیگر نیز آن‌ها را به‌عنوان افراد باهوش انتخاب کرده‌اند، از رنگ سبز در تصویر پروفایلشان بیشتر استفاده کرده‌اند. اما رنگ‌هایی مثل بنفش، صورتی و قرمز در تصویر پروفایل آن‌ها کمتر دیده شده است. اما چیزی که در تمام تصاویر افراد باهوش مشترک بود لبخند به دوربین و استفاده از عینک بوده‌ است .

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت کافی را برده باشید .

تاریخ ارسال
3 مرداد 1395
ارسال شده توسط
آرش رضایی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
2 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
نویسنده : آرش رضایی
حجم و فرمت :

2 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
محسن آستانه

پس ما هم از امروز عینک بزنیم تا باهوش به نظر بیایم!

    مدیر- علی پردل

    درود
    یه روش دور زدن این مورد میتونه باشه 🙂

توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.