بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

منابع برنامه اندروید (Application Resources) :

برنامه هاي اندروید صرفاً از کد تشکیل نشده اند ، بلکه از ترکیب چیزهاي مختلفی ساخته میشوند. برنامه براي ساخته شدن نیاز به منابعی دارد که از کد منبع مجزا هستند، مانند تصاویر ، فایلهاي صوتی و هرچیزي که در برنامه مورد توجه کاربر قرار میگیرد.

بعنوان مثال ، میبایست انیمیشن ها، منوها، استایل ها، رنگ ها و طرح گرافیکی اکتیویتی مورد استفاده کاربر با فایل هاي XML ، تعریف شوند. همچنین استفاده از این منابع مختلف در برنامه، از این جهت که نیاز به تغییر در سورس کد برنامه را ندارد، قابلیت بروزرسانی برنامه را بسیار ساده تر میکند. همچنین شما را قادر میسازد تا برنامه خود را براي ابزارهاي دیگر با صفحات متفاوت و زبان هاي متفاوت، بهینه سازي کنید.

منابع، المانهاي خارجی هستند که ما در برنامه خود بکار میگیریم. آنها در فولدر “res” ذخیره میشوند و میتوانند فایلهاي تصویري، صوتی مانند عکس، فیلم، انیمیشن و موزیک باشند. همچنین فایلهاي XML که شامل طراحی هاي پوسته، واسط کاربري و تم ها هستند، در این پوشه ذخیره میشوند. وقتی عملیات کامپایل انجام میشود، آنها بطور کامل از طریق کدهاي جاوا قابل دسترسی هستند.

به هر منبعی که به برنامه تان اضافه میکنید، یک عدد منحصربفرد توسط SDK بعنوان کد هویتی تعلق میگیرد که شما میتوانید از آن کد در سورس برنامه یا از منابع دیگري که  در فایل هاي XML تعریف شده اند، بعنوان مرجعی به منبع اصلی استفاده کنید. بعنوان مثال اگر برنامه شما یک فایل تصویري با نام logo.png دارد که در مسیر /res/drawable ذخیره شده ، SDK یک کد هویتی با نام R.drawable.logo به منبع تصویري اختصاص میدهد که شما میتوانید از این براي رفرنس در کد برنامه تان استفاده کنید و از آن در واسط گرافیکی برنامه استفاده کنید.

پس همانطور که گفته شد یکی از مهمترین ویژگی هاي اندروید، جدا بودن منابع از سورس کد برنامه است، قابلیتی است که به شما مجوز استفاده از منابع در طرح بندي موبایل هاي مختلف را میدهد. بعنوان مثال، با تعریف یک رشته در فایل XML ، میتوانید آنرا به زبانهاي مختلف ترجمه کرده و در فایلهاي مختلف ذخیره کنید. سپس، براساس زبانی که در دایرکتوري منابع برنامه تعریف کرده اید، مثلاً زبان فرانسه /-res/values-FR و زبان انتخاب شده توسط کاربر، سیستم اندروید زبان مناسب را در برنامه شما نشان خواهد داد.

اندروید از توصیف کننده هاي  متنوعی براي منابع جایگزین  شما پشتیبانی میکند. توصیف کننده، یک رشته کوچک است که شما آنرا در نام دایرکتوري منابع برنامه وارد میکنید تا براساس نیاز از آنها استفاده شود. بعنوان مثالی دیگر، شما اغلب مجبور میشوید، بسته به جهت (orientation) موبایل و اندازه آن، حالت هاي گرافیکی مختلفی براي اکتیویتی بسازید. بعنوان مثال، وقتی جهت موبایل در حالت عمودي است، ممکن است بخواهید دکمه ها بحالت عمودي نشان داده شوند ولی زمانی که صفحه یا جهت موبایل در حالت افقی قرار گرفته است، دکمه ها بصورت افقی قرار گرفته باشند. بنابراین، سیستم بصورت خودکار طرح گرافیکی مناسب را بسته به جهت موبایل انتخاب میکند.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
24 تیر 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.