بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

لامپ های LED یا همان لامپ های کم مصرف همان طور که از اسم آن ها پیداست میزان انرژی کمتری نسبت به لامپ های قدیمی و لوستر ها مصرف می کنند و هم چنینی عمر طولانی تری دارند. در ساختار این لامپ ها از نوعی دیود استفاده شده که باعث مصرف میزان کمتری از انرژی شده است. این روز ها این نوع لامپ ها مهمان بسیاری از خانه ها هستند و مخصوصا در خانه های هوشمند که نوعی از این لامپ ها را می توانند از راه دور و از طریق گوشی کنترل کنند اما این کار خطراتی مانند هک شدن را به دنبال خواهد داشت.

گذشته از این این نوع لامپ ها به دلیل اینکه فاقد جیوه هستند به عنوان لامپ های سبز محسوب می شوند اما در کنار این خصوصیت به دلیل دارا بودن سرب و موادی همچون آرسنیک که از جمله مواد سمی به شمار می روند، استفاده از آن ها تا حدودی خطر زاست. همچنین فلزات دیگری مانند نیکل و مس نیز در ساختار این لامپ ها استفاده شده است که خطراتی را به دنبال دارد. به طور مثال نیکل موجود در لامپ های کم مصرف در 20 درصد از افراد جامعه باعث ایجاد حساسیت هایی می شود، مس نه تنها برای انسان بلکه برای بسیاری از موجودات زنده دیگر نیز مضر است.

و اما مضرات لامپ های LED :

لامپ های کم مصرف خود نیز انواع خاصی دارند که نوع قرمز رنگ آن ها نسبت به بقیه چیزی حدود هشت برابر بیشتر از انواع دیگر آن سرب دارد!!

در واقع طبق تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا در امریکا صورت گرفته و با توجه به نتایج منتشر شده، نوعی از لامپ های کم مصرف که به رنگ سفید هستند میزان سرب کمتری داشته و در نتیجه خطر کمتری دارند. با توجه به مواردی که ذکر شد، باید در نگه داری و استفاده از این لامپ ها بیشترین توجه و دقت را به کار گیرید. مثلا حواستان باشد که پس از شکستن لامپ های کم مصرف گاز جیوه موجود در آن ها آزاد می شود و این گاز سمی است پس برای جمع آوری تکه های لامپ دقت کنید.

“پیروز باشید”

تاریخ ارسال
26 تیر 1395
ارسال شده توسط
مریم فاتحی زاده
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.