بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

در اینجا قصد دارم که در مورد چگونگی وجود و عملکرد یک برنامه و همچنین مدیریت برنامه در اندروید نکاتی را در قالب جملاتی کوتاه ولی پرمحتوا بیان کنم تا کمی بهتر با شیوه
کاري آن آشنا بشوید. لازم به ذکر است که این جملات برای برنامه نویسان اندروید هم مفید و خواندن آنها خالی از لطف نیست .

 • همانطور که می دانید سیستم عامل اندروید سیستمی مبنتی بر لینوکس و با قابلیت پشتیبانی از چندکاربر است، بدین صورت که هر برنامه به معنی یک کاربر در نظرگرفته میشود.
 • بصورت پیش فرض، سیستم به هر برنامه اي یک کد احراز هویت مخصوص به خودش را میدهد (این کد فقط براي سیستم قابل شناسایی است و براي برنامه شناخته شده نیست). سیستم براي تمام فایلهاي برنامه مجوز صادر میکند، این کار باعث میشود تا تنها برنامه با آن کد هویتی خودش به فایلها دسترسی داشته باشد و از این طریق باعث میشود که هر پردازش حریم خصوصی داشته باشد. و برنامه ها نتوانند به همدیگر دسترسی غیر مجاز داشته باشند .
 • هر پردازشی بر روي ماشین مجازي خودش (virtual machine) اجرا میشود. بنابراین، اجراي کدهاي یک برنامه از برنامه دیگر در شرایط مجزا (isolation) انجام میشود.
 • به صورت پیش فرض، اجراي هر برنامهاي بر روي پردازش لینوکسی  مربوط به خودش انجام میشود. اندروید، پردازش را زمانی اجرا میکند که کامپوننت نیاز به
  اجرا شدن داشته باشد (در ادامه به توضیح کامپوننت ها خواهیم پرداخت، نگران نباشید!)، پردازش را زمانی متوقف میکند (shuts down) که دیگر به آن نیازي نباشد یا زمانیکه سایر برنامه ها براي اجرا به حافظه بیشتر نیاز داشته باشند.
 • بدین روش، اندروید اصل حداقل امتیاز (Principle of least Privilege) را می کند. بر اساس این اصل، هر برنامه اي، بصورت پیش فرض، تنها به کامپوننت هایی
  دسترسی خواهد داشت که براي اجرا به آنها نیاز داشته باشد و نه بیشتر. این روش محیطی بسیار امن خواهد ساخت، بدین ترتیب که یک برنامه تا زمانیکه مجوزهاي لازم را نداشته باشد، نمیتواند به منابع سیستم دسترسی داشته باشد.

راه هایی وجود دارد که یک برنامه بتواند دیتاهاي خود را با دیگر برنامه ها به اشتراك بگذارد و یا به سرویس هایی که سیستم میدهد، دسترسی داشته باشد:

 • این قابلیت براي دو برنامه وجود دارد که بتوانند از یک کد هویتی مشترك استفاده کنند. بدین ترتیب هرکدام میتوانند از فایلهاي دیگري استفاده نمایند. براي
  حفظ منابع سیستم، برنامه هایی که از یک کد هویتی استفاده میکنند میتوانند از یک ماشین مجازي استفاده کنند و بترتیب بر روي پردازشهاي لینوکسی اجرا شوند(برنامه ها نیاز به sign شدن با یک گواهینامه دارند)
 • هر برنامه میتواند درخواست مجوز براي دسترسی به دیتاي دستگاه مانند مخاطبین هاي کاربر (user’s contacts) ، پیام های sms ، حافظه جانبی (SD card) ، دوربین، بلوتوث و غیره را داشته باشد. تمامی این مجوزها در زمان نصب برنامه از کاربر مورد سئوال قرار خواهد گرفت.و کاربر در جریان این مجوز ها قرار میگیرد.این مجوز ها در فایل Manifest.xml می باشد.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
24 تیر 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.