بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

در ادامه مواردی که در مقاله قبل خدمت شما عرض کردیم به مبحث ماژول های رایانه میپردازیم و در ادامه مقاله شما را با ماژول رایانه آشنا میکنیم ، پس با ما همراه باشید .

ماژول حافظه : 

كوچك ترین واحد معنی دار حافظه را كلمه می نامند. یك ماژول حافظه حاوی N كلمه با طول مساوی است و هر كلمه آدرس مخصوص خود را دارد. كلمه ی داده می تواند در حافظه نوشته شود یا از آن خوانده شود.

ماژول ورودي/ خروجي : 

هر دستگاهی كه به عنوان یك جزء ورودی و خروجی به رایانه متصل شود، باید راهی برای ارتباط با پردازنده و دیگر اجزای سیستم و همچنین كنترل آن دستگاه به وسیله ی پردازنده به وجود آورد. ماژول های ورودی/ خروجی برای كنترل یك یا چند دستگاه جانبی به كار می رود. برای اتصال هر دستگاه جانبی به رایانه از یك درگاه استفاده می شود كه به هر یك از این درگاه ها آدرس مخصوصی تعلق می گیرد. وظیفه ی ماژول ورودی/ خروجی انجام عمل خواندن یا نوشتن به دستگاه جانبی مورد نظر با كنترل آدرس درگاه مورد نظر است.
برای ورود و خروج داده به دستگاه های جانبی مسیرهای داده(گذرگاه) وجود دارد.

ماژول پردازنده :

پردازنده نیز دستورات و داده ها را از حافظه ی اصلی می خواند و پس از پردازش، داده یا نتیجه ی عمل پردازش را در حافظه ی اصلی می نویسد.

همان طور كه مشخص است هر سه ماژول اصلی رایانه نیاز به خواندن و نوشتن داده دارند، برای انجام اعمال خواندن و نوشتن به وسیله ی این سه ماژول و ارتباط آن ها با یكدیگر، اتصالات درونی وجود دارد كه به آن ها گذرگاه  می گویند.

هر گذرگاه از چندین دسته خط جداگانه (خط های فلزی كه رسانای الكتریكی هستند و به طور معمول روی برد اصلی قرار دارند) تشكیل شده است و هر دسته خط از گذرگاه به مفهوم یا كاری خاص اختصاص داده می شود. در هر گذرگاه، خطوط را براساس نوع عملكرد و كاری كه انجام می دهند به سه گروه عملیاتی تقسیم می كنند :

– خطوط داده (گذرگاه داده)
– خطوط آدرس (گذرگاه آدرس)
– خطوط كنترل (گذرگاه كنترل)

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
2 مرداد 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.