بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

اندروید بر روي یک فونداسیون و پایه قوي (Proven Foundation) به نام لینوکس بنا شده است. امروزه لینوکس در هر وسیله اي دیده میشود.(از یک ساعت مچی گرفته تا ابر رایانه  ها). در ادمه شما را با انواع لایه های معماری اندروید آشنا میکنیم پس با ما همراه باشید .

لایه هسته لینوکس : 

لایه لینوکس در واقع یک انتزاع از سخت افزار  را براي اندروید مهیا میکند، و به اندروید اجازه میدهد که گستره مختلفی از پلتفرم هاي آینده را پشتیبانی کند. اندروید براي مدیریت حافظه  ، مدیریت پردازش ها  و سرویس هاي شبکه  و دیگر سرویس هایی که یک سیستم عامل ارائه میدهد از لایه ي لینوکس کمک میگیرد.

کاربران گوشی هاي اندروید هرگز لینوکس را نمیبینند و در واقع از وجود لینوکس مطلع نمیشوند. حتی توسعه دهندگان اندروید هم با این لایه درگیر نیستند ولی بایستی به عنوان یک برنامه ساز از وجود لایه لینوکس آگاه باشید. و به همین خاطر این لایه پایین ترین لایه است و نزدیک ترین لایه به سخت افزار و همانطور که شما تجربه کار با کامپیوتر را دارید ، همواره لایه اي بودن معماري ها براي راحت تر شدن کار کاربران نهایی و برنامه نویسان کاربردي است تا آن ها درگیر جزئیات سخت افزاري و پیچیدگی هاي سیستم عامل نشوند. اما اگر میخواهید یک برنامه نویس سیستمی براي اندروید شوید بایستی کار با این لایه را یاد بگیرید.

اما چرا از لینوکس براي هسته گوشی استفاده شده است ؟ در موبایل ها همواره قابلیت اطمینان مهمتر از کارایی و بازدهی  است. اگر چه امروزه یکی از استفاده هاي رایج از گوشی هاي موبایل براي برنامه هایی کاربردي از جمله ماشین حساب ، تقویم ، دیکشنري ، مالتی میدیا و … است ولی هنوز مهمترین استفاده از موبایل ارتباط تلفنی است و نباید فراموش شود که ارتباط تلفنی هنوز مهمترین و اصلی ترین نیاز استفاده از موبایل است. و ویژگی هایی که لینوکس دارد و خاصیت قابل اطمینان بودن آن باعث شده که یک ارتباط تلفنی بدون خطا را تضمین کند.

لایه کتابخانه هاي اختصاصی :

لایه ي بعدي ، که بر روي لایه ي هسته لینوکس قرار دارد ، لایه کتابخانه هاي اختصاصی است. این کتابخانه ها با استفاده از کدهاي C و ++C نوشته شده اند و براي یک سخت افزار با معماري خاص کامپایل شده اند . این کتابخانه ها مجموعه اي از کلاسهاي C و ++C است که توسط کامپوننت هاي سیستم اندروید مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین استفاده از این قابلیت به توسعه دهندگان نیز داده شده است.

لایه اندروید در زمان اجرا :

یکی دیگر از لایه هاي معماري اندروید Android Runtime میباشد. که شامل ماشین مجازي دالویک و کتابخانه هاي هسته جاوا  است.

دالویک چیست ؟

در سال هاي گذشته براي اینکه قابلیت هاي حمل برنامه ها  بالا رود و برنامه ها مستقل از ماشین باشند، ماشین هاي مجازي مثل Common Language Runtime  توسط مایکروسافت و  Java Virtual Machine توسط شرکت سان طراحی شدند. گوگل هم براي رسیدن به این اهداف ماشین مجازي دالویک را طراحی کرد. دالویک یک ماشین مجازي است که توسط Dan Bornstein در شرکت گوگل طراحی و پیاده سازي شد . در طی فرایند ترجمه ، کد هاي برنامه شما به دستورات مستقل از ماشین به نام بایت کد  تبدیل میشود که بر روي ماشین مجازي دالویک که روي موبایل ها قرار داده شده است اجرا میشود. در واقع دالویک یک ماشین مجازي جاوایی است که براي سیستم عامل اندروید و دستگاه هاي موبایل بهینه شده است تا براي مثال RAM و CPU و باطري کمتري مصرف کند و دلیل دیگري که از Dalvik VM به جاي Java VM استفاده شد این بود که گوگل نمیخواست در قید و بند مجوزهاي شرکت Sun باشد و قصد داشتند که این بخش هم آزاد و  open source باشد .

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
15 تیر 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

دیدن این مطالب نیز توصیه می شود

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.