بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

لایه چارچوب برنامه : 

با فراهم آوردن پلتفرم توسعه باز (open development platform) ، برنامه نویسان اندروید را قادر کرده است تا به سرعت و به آسانی برنامه هاي کاربرديِ خلاقانه و قوي براي این پلتفرم فراهم سازند. توسعه دهندگان، آزادي کامل دارند تا از ویژگیهایی مانند دسترسی به سخت افزار، دسترسی به اطلاعات محلی (موقعیت جغرافیایی)، اجرا سرویس هاي پس زمینه ، تنظیم زنگ ساعت، اضافه کردن اطلاعیه ها به نوار وضعیت و بسیاري بسیاري دیگر در برنامه هایی که میسازند، استفاده کنند.

توسعه دهندگان دسترسی کامل به همان چارچوب API هایی دارند که برنامه هاي هسته  و اصلی دارند. API= Application Program Interface در واقع یک سري توابع و کلاس هایی هستند که توسط سازنده سیستم عامل منتشر میشوند و ارتباط دهنده ي برنامه هاي کاربردي با سیستم عامل و سرویس هاي آن است).معماري برنامه هاي کاربردی بمنظور ساده سازی  استفاده مجددا از کامپوننت ها طراحی شده است. هر برنامه اي می تواند قابلیت هاي خود را در اختیار دیگر برنامه ها قرار دهد و همچنین از قابلیت هاي دیگر برنامه ها استفاده کند (البته به محدودیت هاي امنیتی چارچوب هم بستگی دارد). این طرزکار مشابه به کاربر اختیار تعویض و  جایگزینی کامپوننت ها را می دهد. براي مثال در جاوا JDK شامل API هایی است که به برنامه نویس براي نوشتن برنامه هاي کاربردي کمک میکند. خود API هم از بسته هایی (Package) تشکیل شده است که این بسته ها حاوي کلاس هایی هستند که به برنامه نویس کمک میکنند. براي مثال شما براي کار با لیست ها و مجموعه ها ي با طول متغیر میتوانید از کلاسر ArrayList زیر استفاده کنید.این کلاس به شما کمک میکند که بدون اینکه وارد پیچیدگی هاي ساختمان داده ها بشوید بتوانید مجموعه اي از اشیا را ذخیره کنید. این سلسه مراتب را در زیر مشاهده میکنید.

JDK>>API>>Package>>Class
Example : import java.util.ArrayList

لایه برنامه ها کاربردي و ویجت ها :

بالاترین لایه در دیاگرام معماري اندروید این لایه است. کاربران نهایی فقط با این لایه در ارتباط هستند و از نرم افزارهاي این لایه استفاده میکنند. نرم افزارهاي این لایه شامل نرم افزارهاي اختصاصی گوشی و بازي ها و نرم افزارهایی است که توسعه دهندگان ایجاد کرده اند و یا حتی نرم افزارهایی که شما بعد از خواندن این مقاله در آینده میسازید. اندروید به همراه بسته هاي مختلفی از جمله Email Phone dialer, SMS ,Calendar, Maps,Web Browser, Contacts ,Andrio Market ارایه میشود. تمام این برنامه ها با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده اند. این برنامه ها به کمک لایه هاي زیرین خصوصاً لایه Android Runtime اجرا میشوند. برنامه هاي کاربردي و ویجت ها ابزارهاي ارتباط و تعامل با کاربران نهایی هستند. برنامه کاربردي با ویجت تفاوت دارد. برنامه هاي کاربردي تمام صفحه نمایش را در اختیار میگیرند و با کاربر تعامل دارند. ولی ویجت ها (که بعضاً به آن Gadgets هم میگویند) بر روي صفحه اصلی (Home Screen) قرار دارند و به اندازه ي یک مستطیل کوچک صفحه نمایش را در اختیار دارند.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
24 تیر 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.