بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

رایانه یك سیستم سلسله مراتبی است. سیستم سلسله مراتبی مجموعه ای از زیر سیستم های مرتبط به هم است كه هر یك در جای خود از لحاظ ساختاری، یك سیستم سلسله مراتبی دارند و این طبیعت تا پایین ترین سطح ادامه دارد. این طبیعت سلسله مراتبی سیستم های پیچیده مثل رایانه برای طراحی و توصیف عملكردشان اهمیت فراوان دارد.

عملکرد رايانه چگونه است ؟ 

عملكرد یك رایانه بسیار ساده است و به طور كلی به چهار مورد تقسیم می شود :

– پردازش داده
– ذخیره ی داده
– جابه جایی داده
– كنترل

پردازش داده: به طوركلی رایانه باید قادر به پردازش داده باشد و با توجه به تنوع بسیار زیاد داده ها خواهیم دید كه فقط چند نوع پردازش داده ای اصلی وجود دارد.

ذخیره ی داده: از جمله كارهای اصلی رایانه به شمار می آید. داده هایی كه برای پردازش وارد رایانه می شوند یا داده های حاصل از پردازش رایانه حتی برای چند لحظه مجبور به ذخیره شدن در حافظه ی اصلی رایانه هستند. بنابراین رایانه حداقل یك كار ذخیره سازی كوتاه مدت انجام می دهد. خیلی از داده ها نیز به صورت بلند مدت، برای اصلاح یا پردازش های بعدی ذخیره می شوند.

جا به جایی داده ها: رایانه باید بتواند داده ها را بین اجزای خود و دنیای خارج جا به جا كند و شامل دو نوع جا به جایی داده هستند :

نوع اول وقتی است كه داده به دستگاه هایی كه به طور مستقیم به رایانه متصل شده اند، ارسال می گردد یا از آنها دریافت می شود، به این فرایند ورودی / خروجی  گفته می شود.
نوع دوم وقتی است كه داده به فاصله های دورتر برود و یا از آنجا دریافت شود كه به آن فرایند مخابره یا تبادل داده گفته می شود. بدیهی است آنچه كه در مورد جا به جایی داده مورد نظر است، فرایند ورودی/ خروجی است كه مربوط به تبادل اطلاعات اجزایی است كه به طور مستقیم به رایانه وصل هستند.

كنترل: تمام كارهای مورد اشاره در بالا نیاز به كنترل دارند. این كنترل به وسیله ی دستورات رایانه و توسط پردازنده ی مركزی انجام می شود. در واقع پردازنده برای برقراری نظم، انجام صحیح كارها و كنترل ترتیب كارها، با استفاده از سیگنال های كنترلی، سخت افزارهای متصل به سیستم را كنترل می كند.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
2 مرداد 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.