بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

یكی از مسائل مهمی كه در بحث شبکه حسگر بي سيم مطرح است مسئله پوشش حسگری شبكه است . این مسئله از این سوال اساسی ناشی می گردد :

«حسگر ها چگونه استقرار یابند كه تمام محیط  فیزیكی مورد نظر را پوشش دهند ؟»

مسئله پوشش یكی ازمعیارهای كیفیت سرویس (QOS) در شبكه های حسگر بی سیم می باشد. هدف مسئله پوشش این است كه هر مكان در محیط فیزیكی مورد نظر در دامنه حسگری حداقل یك حسگر قرار بگیرد. از آنجاییكه شبكه حسگر شامل نودهای بسیار زیادی است برای پخش نودها درمحیط نمی توان مكان نودها را از قبل مشخص كرد و نودها را به صورت دستی در محیط قرار داد بلكه نودها به صورت تصادفی در محیط پخش می گردند . بنابراین برای اینكه كل محیط به صورت كامل پوشش داده شود تعداد حسگر هایی كه در محیط پخش می گردند بیش از تعداد حسگرهایی است كه اگر به صورت قطعی پخش می شدند كل محیط را پوشش می دادند. یعنی برای اینكه محیط به صورت كامل پوشش داده شود حسگرها به صورت متراكم توزیع می گردند. مسئله دیگری كه اینجا باید مد نظر قرار گیرد مصرف انرژی در حسگرها است. از آنجاییكه انرژی حسگرها، از طریق باطری تامین می گردد وبه دلیل تعداد زیاد حسگرها و در دسترس نبودن محیط، امكان تعویض یا شارژ مجدد باطری حسگرها وجود ندارد با تخلیه باطری یك حسگر در حقیقت عمر حسگر به اتمام می رسد و پس از، از بین رفتن تعدادی از حسگرها و نقض مسئله پوشش واتصال شبكه، عمر شبكه حسگر به اتمام می رسد. عمر شبكه حسگر نیز یكی از معیارهای كیفیت سرویس در شبكه های حسگر است كه باید تا حد امكان عمر شبكه طولانی تر شود.

عوامل متعددی در طراحی شبکه­ های حسگر موثر است و موضوعات بسیاری در این زمینه مطرح است :

مسیریابی : 

ماهیت اصلی شبکه­ های حسگر به این صورت است که کارهایی که انجام می­ دهند باید به صورت محلی باشد چرا که هر گره تنها می­تواند با همسایه­ های خود ارتباط برقرار کند و اطلاعات کلی و سراسری از شبکه چندان در دسترس نیست (جمع ­آوری این اطلاعات هزینه و زمان زیادی را مصرف می­کند). اطلاعات بدست آمده توسط گره­ ها، باید با استفاده از تکنیک­ های مسیریابی، به نحوی به گره مرکزی ارسال گردد.

تنگناهای سخت ­افزاری :

هرگره ضمن اینكه باید كل اجزاء لازم را داشته باشد باید به حد كافی كوچك، سبك و كم حجم نیز باشد. در عین حال هر گره باید انرژی مصرفی بسیار كم و قیمت تمام شده پایین داشته و با شرایط محیطی سازگار باشد. اینها همه محدودیت­ هایی است كه كار طراحی و ساخت گره‌های حسگر را با چالش مواجه می­كند. ارائه طرح­ های سخت­ افزاری سبک و کم حجم در مورد هر یک از اجزای گره بخصوص قسمت ارتباط بی­سیم و حسگرها از جمله موضوعات تحقیقاتی است که جای کار بسیار دارد. پیشرفت فن­آوری ساخت مدارات مجتمع با فشردگی بالا و مصرف پایین، نقش بسزایی در كاهش تنگناهای سخت­ افزاری داشته است.

 تحمل­ پذیری خطا و قابلیت اطمینان :

هر گره ممكن است خراب شود یا در اثر رویدادهای محیطی مثل تصادف یا انفجار بكلی نابود شود یا در اثر تمام شدن منبع انرژی از كار بیافتد. منظور از تحمل‌پذیری یا قابلیت اطمینان این است كه خرابی گره ­ها نباید عملكرد كلی شبكه را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع می­خواهیم با استفاده از اجزای غیر قابل اطمینان یك شبكه قابل اطمینان بسازیم.

در قسمت های بعدی در شبکه های حسگر بیسیم بیشتر صحبت خواهیم کرد .

تاریخ ارسال
30 تیر 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.