بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

سندروم کامپیوتر چیست؟

شاید در گذشته ای نه چندان دور ، حداقل ده سال پیش ، کار ها به این سرعت و راحتی انجام نمی گرفت. امروزه بیشتر افراد کار های خود را از طریق اینترنت انجام می دهند و به همین واسطه ساعت ها از شبانه روز به استفاده از کامپیوتر مشغول هستند و یا به خاطر شغل و تحصیلات خود و بسیاری دلایل دیگر مجبورند از کامپیوتر استفاده کنند. استفاده مداوم و بی اندازه از کامپوتر باعث خستگی و آسیب شدیدی به چشم ها می شود. عوارض استفاده از کامپیوتر تنها به خستگی چشم ها محدود نمی شود و علائم دیگری مانند ضعف دید و درد در بعضی قسمت های بدن نیز پس از گذشت مدت زمانی پدیدار می شود. منظور از سندروم کامپیوتر ، سندروم بینایی کامپیوتر است که با علامت اختصاری CVS یاد می شود.

CVS بروز یک مشکل در زمینه دید نیست و در واقع تجمی از مشکلاتی مانند خشکی چشم ، دوبینی ، سردرد ، درد چشم ، تاری و … است که در طولانی مدت و به خاطر استفاده زیاد از کامپیوتر به وجود می آید. به گفته متخصصان چشم پزشکی ، آسیب هایی که ناشی از نگاه کردن به صفحه کامپیوتر است جبران ناپذیر هستند. یکی از جراحان موفق در این زمینه بیان کرد که با رعایت بعضی موارد ساده می توان از سندروم کامپیوتر جلوگیری کرد ، به عنوان مثال با استفاده از عینک مناسب در زمان کار با کامپیوتر می توان از این آسیب ها پیش گیری کرد ؛ همچنین با حفظ رطوبت چشم ها کمک بزرگی به پیش گیری از این بیماری می کند ، پلک زدن برای حفظ این رطوبت بسیار مفید بوده و در صورت خشکی بیشتر می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید . علائم ابتلا به سندروم کامپیوتر درد گردن و شانه ها ، خستگی چشم ها ، سوزش و تاری دید می باشد.

از سفارشات دیگر متخصصان این زمینه این است که در هنگام کار با کامپیوتر به خاطر داشته باشید ، نور محل کارتان باید به اندازه نصف حالت معمول همیشگی باشد. همچنین توصیه شده که پس از 5 الی 10 دقیقه کار با کامپیوتر ، از صفحه کامپیوتر چشم بردارید و برای 5 الی 10 ثانیه به کمی دور تر نگاه کنید. از نکات قابل توجه دیگر این است که دقیقا رو به روی کامپیوتر بنشینید. میز کامپیوتر را طوری قرار دهید که پشت به دیوار بنشینید و فضای اتاق در دیدتان باشد نه این که رو به رویتان دیوار باشد و شما پشت به فضای خالی اتاق باشید.
با رعایت این نکات می توانید از سندروم کامپیوتر پیش گیری کنید اما در صورت بروز علائم بالا بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
28 تیر 1395
ارسال شده توسط
مریم فاتحی زاده
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.