بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

این بار با معرفی تجهیزات شبکه در خدمت شما هستیم و به معرفی مختصری درباره اجزای فیزیکی شبکه صحبت خواهیم کرد

سوئیچ شبکه

: یک دستگاه شبکه‌ی کامپیوتری است که نقطه‌های شبکه یا دستگاه های شبکه را به یکدیگر وصل می‌نماید.این واژه معمولاً به دستگاه چند پورته‌ای اطلاق می‌شود که پردازش و انتقال داده را در لایه‌ی دوم مدل OSI انجام می‌دهد.سوئیچ هایی که معمولاً در لایه‌ی سوم یا بالاتر پردازش را انجام می‌دهند، معمولاً سوئیچ چند لایه یا سوئیچ لایه 3 خوانده می‌شوند که قابلیت مدریت پورت ها را دارند.

اولین سوئیچ اترنت، توسط Kalpana در سال 1990 معرفی شد.

هاب:

هاب ها نیز دستگاه هایی هستند که برای اتصال دستگاه های شبکه به یکدیگر بکار می روند. این یک ابزار ساده است که بدون هیچ نوع مدیریتی همه ترافیک دریافتی را منتشر می کند.در این حالت هیچگونه اطلاعاتی درباره جریان ترافیک جمع اوری نمی گردد ودرنتیجه درمورد منبع ویا مقصد ترافیک دریافتی چیزی نمی دانیم.در هاب، ترافیک دریافتی به همه پورت های دیگر فرستاده می شود.از آنجایی که هاب ها ترافیک را به تمام دستگاه های متصل به پورت های خود ارسال می کند،ممکن است ترافیک غیر ضروری بر روی شبکه فرستاده شود. دستگاه ها باید با بررسی اطلاعات مربوط به آدرس بسته،خودشان تشخیص دهند که کدام بسته اطلاعاتی برای آنها در نظر گرفته شده است.هاب ها قابلیت مدریت ندارند و در لایه 1 قرار دارند.

کارت شبکه:

یک دستگاه اتصال یک کامپیوتر به یک شبکه کامپیوتری مبتنی بر سیم.

مودم:

كار مودم تبديل علائم كامپيوتري به سيگنال‌هاي تلفني وبالعكس مي‌باشد.و وظیفه اصلی ان تبدیل سیگنال دیجیتال به انالوگ و بلعکس است.

روتر:

دستگاه رایانه‌ای شبکه‌ای (یا یک رایانه) است که بسته‌های داده را بر روی یک شبکه بهم‌پیوسته برای رسیدن به مقصدشان، هدایت می‌کند. مسیریاب مانند پل فقط پیغام‌هایی که مقصدشان قطعه وصل شده‌است از خود عبور می‌دهد، ولی پیغام‌های همگانی را عبور نمی‌دهد. به این فرآیند «مسیریابی» گفته می‌شود.

همچنین روتر ها دو شبکه متفاوت(با ای پی های متفاوت )را به یکدیگر متصل میکند.

کابل شبکه:

بستر ارتباطی کابلی است که برای تبادل داده، اشتراک گذاری و متصل ساختن دستگاه‌های یک شبکه به یکدیگر یا به سایر شبکه‌ها استفاده می‌شود.کابل ها انواع مختلفی دارد که بر اساس سرعت های متفاوت دسته بندی میشوند.

اکسس پوینت:

وسیله‌ای است در یک شبکه رایانه‌ای بی‌سیم که به دستگاه‌های مجهز به ارتباط بیسیم نظیر وای-فای، بلوتوث، یا سایر پروتکل‌های مرتبط اجازه می‌دهد تا به عضویت شبکه‌های بیسیم درآمده و با سایر دستگاه‌ها و شبکه‌های دیگر ارتباط برقرار کنند.

فایروال:

یک قطعه از سخت افزار و یا نرم افزار را بر روی شبکه برای جلوگیری از برخی ارتباطات ممنوع.دیوار آتش معمولا ایجاد یک مانع بین  شبکه داخلی امن و یکی دیگر از شبکه خارج، از جمله اینترنت، این است که تصور می شود امن و یا قابل اعتماد است.

تاریخ ارسال
21 فروردین 1395
ارسال شده توسط
صادق قندریزان
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

دیدن این مطالب نیز توصیه می شود

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.