بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

تاریخچه اندروید :

چند سال پیش زمانی که سیستم عامل اندروید براي نخستین بار توسط کنسرسیومی به رهبري گوگل معرفی شد، کمتر کسی پیش بینی می کرد که در این مدت کوتاه این سیستم عامل موفق به پیشی گرفتن از سیستم عامل هاي پرطرفدار و جا افتاده تلفن همراه چون ویندوزموبایل، لینوکس و پالم شده و خود را به عنوان تهدیدي جدي براي رقبایی چون سیمبین ، RIM و آیفون نشان دهد. اندروید پا را از این هم فراتر گذاشته و علاوه بر حضور قدرتمند در بازار تلفن هاي همراه هوشمند، وارد عرصه هاي دیگري مانند تبلت ها و حتی تلویزیون نیز شده است.

رشد اعجاب اندروید به گونه اي بوده است که بسیاري از کارشناسان پیش بینی می کنند ، این سیستم عامل تا سال 2012 دومین سیستم عامل پرطرفدار تلفن هاي همراه جهان خواهد بود.

تخمینی که نه تنها دور از دسترس نمی نماید بلکه بسیار محافظه کارانه به شمار می رود. چرا که با روند رشد این سیستم عامل و اقبال شرکت هاي مختلف به آن، کسب رتبه اول نیز براي اندروید چندان دور از ذهن نیست. حال مروري خواهیم داشت بر تاریخچه و روند شکل گیري این سسیتم عامل، موفقیت ها و چشم انداز آتی آن.

پیش از ورود به اطلاعات مربوط به اندروید، نخست به نام آن می پردازیم. بنابر ترجمه ی دیکشنري کمبریج اندروید این گونه تعریف شده است : یک ربات(ماشینی که به وسیله کامپیوتر کنترل می شود) که به گونه ای ساخته شده تا شکل ظاهري شبیه به انسان داشته باشد.

شاید بتوان نزدیک ترین معنی در زبان فارسی به اندروید را آدم آهنی یا آدم ماشینی دانست.

از مدیریت شرکت کوچک اندروید تا مدیریت پروژه در خلاق ترین شرکت جهان :

در ماه ژوئیه سال 2005 گوگل شرکت اندروید در پالو آلتوي کالیفرنیا را خرید. شرکت کوچک اندروید که توسط اندي روبین، ریچ ماینرز، نیک سیرز و کریس وایت پایه گذاري شده بود، در زمینه تولید نرم افزار و برنامه هاي کاربردي براي تلفن هاي همراه فعالیت می کرد. اندي روبین مدیر ارشد اجرایی این شرکت پس از پیوستن اندروید به گوگل به سمت قائم مقام مدیریت مهندسی این شرکت و مسئول پروژه اندروید در گوگل منصوب شد.

در واقع می توان روبین را پایه گذار اندروید دانست. چرا که وي علاوه بر اینکه ایده تولید اندروید را در شرکت کوچک خود پرورش داد، در سمت مدیر این پروژه در شرکت گوگل توانست ایده خود را پیاده سازي کند و سیستم عامل اندروید را با نام شرکت کوچک پیشین خود روانه بازار نماید.
تیم اندروید به رهبري روبین فعالیت خود را براي تولید پلتفرم موبایل مبتنی بر کرنل لینوکس آغاز کردند. درز اخباري از فعالیت هاي این تیم به خارج از گوگل، سبب بروز شایعاتی مبنی بر تمایل گوگل به تولید تلفن همراه در اواخر سال 2006 گردید. این شایعات زمانی بیشتر قوت گرفت که در سپتامبر 2007 نشریه اینفورمیشن و یک در گزارشی خبر از ثبت چندین حق امتیاز و اختراع در حوزه تلفن همراه توسط گوگل داد.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
26 تیر 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.