بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

گاهاً سوالی پیش می آید که « یک برنامه را اصولی بنویسیم یا فقط پروژه را سریع به اتمام برسانیم ؟! » در اینجا باید یکی از این دو را انتخاب کنیم؛ واضح است که سریع تمام کردن پروژه برای ما جالب تر به نظر میرسد با این استدلال که بعدا هم میتوان به کدها بازگشت و آن را ویرایش کرد و مشکلات را از بین برد! اما این طرز فکر بسیار اشتباه است و باید این فکر را از سر بیرون کنیم، چرا که این خود باعث وجود باگ ها و مشکلات بسیار در برنامه نویسی خواهد شد. در اینجا است که برنامه نویس باید به رفع این مشکلات بپردازد و تمام تمرکز خود را روی آن ها بگذارد و همین عمل باعث میشود تا مشکلات قبل به دست فراموشی سپرده شود.

بدهی فنی در برنامه نویسی خوب است یا بد ؟

چنین سیاست و طرز فکری که استاندارد نویسی را به سرعت ببخشیم، در برنامه نویسی اصطلاحاً Technical Debt ( قابل توجه است b در حروف Debt تلفظ نمیشود! ) نامیده میشود که به معنای « بدهی فنی » میباشد. این بدهی فنی به هیچ وجه خوب نیست و اکثر اوقات منجر به فاجعه ای در تولید نرم افزار می شود. برای مثال میتوان اینگونه این عمل را توصیف کرد : بدهی فنی همچون وامی میباشد که از بانک دریافت میکنید. در ابتدا خوب است، چرا که مشکل ما را رفع خواهد کرد اما غافل از اینکه در آینده باید بهره ی آن پول را نیز که حدود 30% است بازگردانید. در کد نویسی نیز دقیقا همینطور است.

بدهی فنی  بدهی فنی در برنامه نویسی به چه معنا است ؟ technical debt

گرچه میتوان از کارهایی استفاده کرد که به سرعت تولید نرم افزار و برنامه نویسی ما کمک کند اما در آینده اضافه کردن قابلیت های دیگر به نرم افزار را دشوارتر میکند، به اصطلاح نمیتوانیم به آسانی کد های خود را Refactor کنیم. لازم به ذکر است که هرچه از زمان وجود این مشکلات بیشتر بگذرد، از بین بردن آن ها سخت تر خواهد شد و نیازمند مدت زمان بیشتری برای رفع آن ها است، چرا که یافتن راه کار برای حل آن مشکل دشوار خواهد بود. اما اگر برنامه را اصولی و با دقت بنویسیم چه نتیجه ای را در بر خواهد داشت ؟!

با این تفاسیر کدام را انتخاب کنبم ؟

هرگز از سیاست فدا کردن کیفیت کار برای زودتر انجام شدن پروژه استفاده نکنید که این اشتباهی است بسیار بزرگ ! اما اگر واقعا نیاز دارید به سرعت پروژه را تمام کنید، این کار را انجام دهید. اما حتما دقت کنید، که با این کار یک بدهی فنی را برای خود ایجاد کرده اید؛ پس در اولین فرصت این بدهی را صاف کرده و به ادامه پروژه های خود بپردازید. فقط دقت کنید که در صورت دیر کردن در تسویه مجبور خواهید بود تا بهای گزافی برای آن پرداخت کنید!

« امیدوارم این مقاله مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد »

تاریخ ارسال
12 تیر 1395
ارسال شده توسط
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
نویسنده :
حجم و فرمت :