بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

انواع شبكه ها از نظر مدل كاري به دو دسته تقسيم ميشوند :

  • Server Base 
  • Peer To Peer

قبل از بررسي مدل هاي كاري شبكه لازم است دو مفهوم Client و Server توضیح داده شود. كامپيوترها در شبكه با توجه به وظيفه اي كه انجام ميدهند به دو گروه اصلي تقسيم ميشوند :

Server(سرویس دهنده) : كامپيوتر هايي كه به ساير كامپيوترهاي شبكه خدمات و سرويس ارائه ميكنند، سرويس دهنده ناميده ميشوند.

Client(سرویس گیرنده) : كامپيوتر هايي كه متقاضي استفاده از سرويس هاي شبكه هستند و از خدماتي كه توسط Server ارائه شده است، استفاده ميكنند سرويس گيرنده (Client) نامیده می شود.

بنابراين ميتوان گفت Client معمولاً پيام هايي كه معني درخواست دارد را به مقصد Server ارسال مي كند و Server با دريافت درخواست ها به آنها پاسخ مناسب مي دهد.

در مدل نظير به نظير كه بعد از Client – Server به وجود آمدند همه كامپيوترها يكسان هستند، بدين معني كه هم مي توانند درخواست ها را دريافت نمايند و هم به درخواست ها پاسخ دهند (همزمان مي توانند نقش Client و نقش Server را داشته باشند).

شبكه هاي Server Base :

مدل Client-Server يك مدل ساده براي توصيف رفتار شبكه است. Client جزئي است كه در كنار يك جزء ديگر به نام Server  زوجي را تشكيل مي دهند و به كاربر خدمات مي دهد. Client درخواست ايجاد ارتباط را به Server ميدهد. Server نيز هميشه در حال كار و آماده دريافت درخواست است پس از اينكه مخاطب قرار گرفت پاسخ می دهد و خدمات درخواستي Client را ارائه ميكند.

در مدل Client – Server يك كامپيوتر نمي تواند هم به عنوان  Server  و هم به عنوان Client ايفاي وظيفه نمايد و فقط يكي از اين دو وظيفه را مي تواند داشته باشد. ارتباط بين اجزاء از طريق Server انجام مي گيرد و  Client ها نميتوانند به طور مستقيم با يكديگر اطلاعات مبادله كنند.

شبكه هاي نظير به نظير :

از اوايل سال 2000 در كنار مدل Client-Server ، مدل ديگري طراحي شد كه به Peer To Peer معروف است. در اين نوع از شبكه ها برخلاف مدل Client-Server كامپيوترهاي مدل Peer To Peer كاملاً متقارن هستند.

يعني در يك ارتباط شبكه اي دو جزء كه اقدام به برقراري ارتباط مي كنند كاملاً شبيه يكديگر هستند و هر دو مي توانند ارسال كنند يا درخواست كننده باشند . در مقايسه اين مدل با مدل Client-Server مي توان گفت كه هر جزء مي تواند هم نقش Client و هم نقش Server را داشته باشد.

امیدوارم این مقاله موذد توجه شما قرار گرفته باشد .

تاریخ ارسال
14 تیر 1395
ارسال شده توسط
مهندس ابراهیمی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.