بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

الکسا چیست ؟

الکسا یک سرویس تحت وب می باشد که بیش از 10 سال از شروع فعالیتش می گذرد ، در ابتدا توسط دو جوان که نام alexa  نیز از نام های آن ها گرفته شده است پیاده سازی شد اما پس از مدتی توسط شرکت آمازون (amazon.com) خریداری و فعالیتش را قدرتمند کرد . این سرویس سایت ها را بر اساس میزان بازدید و ترافیک آن ها رتبه بندی می کند ، این رتبه بندی در حوزه های مختلف قابل مشاهده است مانند رتبه در جهان و رتبه در کشور و سایر پارامتر ها . این وب سایت به آدرس Alexa.com فعالیت وب سایت شما را بر اساس پارامتر ها و معیار های مختلف بررسی کرده و در نهایت به شما در بین میلیون ها سایت رتبه می دهد . رتبه شما از 1 تا چند میلیون متغییر است که هر چه شما رقم کمتری را به خود اختصاص دهید بدین منظور است که رتبه بهتری دارید . و احتمال موفقیت وب سایت شما بیشتراست . 

در این مقاله ما به بررسی موارد زیر می پردازیم ؟

  • آیا الکسا مهم است ؟ آیا الکسا دقیق است ؟
  • معرفی برخی پارامتر های الکسا و آموزش الکسا به صورت مختصر
  • آیا این سرویس را می توان دور زد و رتبه خوبی گرفت ؟
  • چگونه الکسا سایت خود را افزایش دهیم ؟

آیا الکسا مهم است ؟ آیا الکسا دقیق است ؟

الکسا رتبه بندی خود را بر اساس کاربرانی که تولبار الکسا را نصب کرده اند محاسبه می کند و آمار ان چندان هم دقیق نیست (البته الکسا مدعی است که از روش های دیگری هم بهره می برد که محرمانه است . ) و ممکن است کاربران یک سایت پر بازدید تولبار الکسا را نداشته باشند ولی یک وب سایت با بازدید خیلی کمتر این توبار را برای کاربرانش الزامی کند در ابن جا الکسا وب سایت دوم را رتبه بهتری می دهد. اما آیا با این صحبت ها الکسا مهم است ؟ پاسخ بلی است . زیرا الکسا یک وب سایت معتبر در جهان شناخته شده و کاربران اینترنت سایت شما را با علم کمی که دارند معمولا بر اساس الکسا در ذهن خود رتبه بندی می کنند . پس نباید الکسا را شوخی گرفت 🙂  الکسا در رتبه های پایین و سایت های مطرح آمار آن دقیق تر شده و واقعا می تواند آماری اصولی و درست را به کاربران ارائه دهد . به عنوان مثال اگر سایتی الکسا زیر 2000 را دارد شک نکنید که سرویس الکسا بیهوده این آمار و رتبه را به او نداده زیرا الکسا اعتبار و شهرت خود را برای رتبه ی ما و شما خراب نمی کند .

کاربران ایرانی زمانی که برای تبلیغ در یک وب سایت می خواهند هزینه کنند معمولاً الکسای آن را ملاک قرار می دهند و گاها هم سایت هایی که با هم در رقابت هستند و محبوبیت بالایی نزد کاربران دارند توسط کاربرانشان با الکسا رتبه بندی می شوند این ملاک غلط را ما نمی توانیم تغییر دهیم پس باید به آن عمل کنیم در حالی که هرگز اهمیت بالایی در رقابت نداشته و به گونه ای رقابتی نادرست است .

البته آماری که الکسا به وب مستر ها میدهد آمار جالب و مهمی است که می تواند شما را در افزایش بازدید سایت و فروش آن یاری کند . اما سرویس های دیگر خیلی قدرتمند تری هم این معیار ها را به شما گزارش می دهند چرا الکسا ؟

 

performance-analysis-img  الکسا چیست ؟ الکسا مهم است ؟ performance analysis img

معرفی برخی پارامتر های الکسا و آموزش الکسا به صورت مختصر

در این بخش از مقاله می خواهیم برخی گزینه ها و پارامتر های موجود در سایت الکسا را برا هم بررسی کرده و تشریح کنیم و آموزش الکسا را به صورت مختصر بیان کنیم .

ابتدا یک وب سایت را مد نظر قرار می دهیم تا شروع به بررسی آن کنیم .  وارد سایت الکسا شده و در بخش مربوطه نام سایت w3schools.com  را وارد کنید و یا بر روی لینک زیرکلیک کنید.

 http://www.alexa.com/siteinfo/w3schools.com

پس از لود صفحه ملاک های زیر را می بینید که با هم بررسی می کنیم :

Global Rank :  رتبه سایت شما در جهان و در بین میلیون ها سایت

Rank in India : رتبه این سایت در کشور هند (بسته به سایت شما کشور متفاوت است) ، مشخص می کند که رتبه  این سایت در کشور هند چند است ؟

Audience Geography :  یا همان جغرافیای کاربران شماست ! مشخص می کند که مخاطبان شما از چه کشور هایی هستند و یا به آن مراجعه می کنند ؟ درصد بندی آن مشخص می کند که از هر کشور چند درصد وارد این سایت شده اند. به عنوان مثال 3.3 درصد مخاطبان سایت w3schools  از ایران هستند . 

How engaged are visitors to … : در این بخش پارامتر های تحلیلی سایت شما مشخص شده است . پارامتر Bounce Rate نرخ خروج از سایت شما را مشخص می کند که هر چه کمتر باشد بهتر است و نشان گر این است که کاربران کمتری وقتی به سایت شما مراجعه کردند آن را بسته و از آن خارج شده اند .

Daily Pageviews per Visitor : بازدید روزانه از صفحات سایت شما بر حسب هر بازدید کننده . این پارامتر هر چه بیشتر باشد بهتر است .

Daily Time on Site : زمانی که هر کاربر در سایت شما می ماند ! این پارامتر نشان می دهد که کاربران چقدر مایل به ماندن در سایت شما هستند و در روز چقدر از زمان خود را در سایت شما سپری می کنند .

سه پارامتر فوق بسیار مهم هستند و کمک زیادی به شناسایی مشکلات و حل آن ها توسط شما می کنند .

Top Keywords from Search Engines : بیشترین کلماتی که کاربران در موتور جستجو سرچ کرده و سپس وارد سایت شما شده اند . به عبارتی کلماتی که سایت شما با آن ها از موتور های جستجو ترافیک گرفته است . 

Search Visits : درصدی را نشان می دهد که معین می کند چقدر از بازدید این سایت از موتور های جستجو تامین می شود .

Upstream Sites : لیست سایت هایی را نشان می دهد که کاربران قبل از سایت شما در آن ها بوده اند و به هر دلیلی (با بک لینک و تبلیغات یا بدون آن ها ) به سایت شما مراجعه کرده اند .  به درصد آن ها نیز توجه کنید !

Total Sites Linking In : پارامتر بسیار مهمی بوده و نشان می دهد که تعداد سایت هایی که تاکنون به شما لینک داده اند و به هر دلیلی از سایت آن ها بک لینکی برای شما حاصل شده است ، چقدر است ؟ و لیست کامل آن را نیز می توانید ببینید البته در صورت پرداخت اشتراک و اکانت پرمیوم در الکسا .

سایر پارامتر های الکسا نیز مهم و جذاب هستند ، پارامتر هایی مانند سرعت لود سایت شما ، مشخصات صاحب وب سایت ، نوع کاربران (دانشجو ، دانش آموز )  محل مراجعه آن ها به سایت (خانه ، محل کار ، دانشگاه) ، اما مقاله طولانی هرگز از دید ما مفید نبوده و بهتر است تا همینجا دست نگه داریم و اگر درخواستی داشتید در مقالات بعدی کامل تر توضیح دهیم .

 

WebsiteAnalysis  الکسا چیست ؟ الکسا مهم است ؟ WebsiteAnalysis

آیا این سرویس را می توان دور زد و رتبه خوبی گرفت ؟

بله ، تا دلتان بخواهد راه برای دور زدن الکسا هست 🙂 همانطور که سایت های بسیار مطرحی این کار را می کنند و تنها از بازدید هر پست آن ها + تعداد نظرات و یا افراد آنلاین در چت انلاین آن ها که هیچ وقت پاسخ گو نیستند ، می توانید فریب کاری آن ها را متوجه شوید !

البته باید مراقب باشید که به گوگل شما ضربه ای نزند چون الکسا پایین یا بالا به گوگل هیچ سودی نمی رساند پس مراقب باشید ضرر هم نرساند . چون گوگل مهم ترین بازدید ساز و سئو مهم ترین اصل برای ماست .

راه راحتی که خیلی ها پیش رو گرفته اند اجازه VPS  و تنظیم آن برای ارسال Ip  های فیک به سایتشان است ، با این روش هزینه دارید اما الکسا به سرعت افزایش میابد چون بازدید کنندگان غیر واقعی از VPS  شما به سایت مراجعه کرده و بازدید دروغین را رقم می زنند . شاید ماهانه بسته به میزان بازدیدی که می خواهید حدود 50 هزار تومان تا 1 میلیون تومان هزینه بر باشد اما بسیار موثر است . ضمنا این روال باید تا آخر یا تا زمانی که بازدید واقعی شما به این مقدار برسد ادامه دار باشد زیرا اگر وسط کار این آی پی ها را قطع کنید الکسا مجدد شما را به سرعت به رتبه بد و واقعی خودتان بر می گرداند .

دوستان عزیز الکسا برای کمک به ما آمده تا آماری مفید برای تحلیل بهتر و بهبود سایت به ما بدهد پس با فریب این سرویس خود را دور زده ایم . البته با این دید اشتباه ایرانیان شاید این کار هم مورد پسند خیلی وب مستر ها قرار بگیرد .

 چگونه الکسا سایت خود را اصولی افزایش دهیم ؟

برای دریافت الکسا و رتبه بندی آن باید ابتدا در سایت alexa.com  عضو شده و بگذارید مدتی بگذرد و تحلیل ها را روزانه در الکسا ببینید . در اوایل رشد رتبه معمولاً میلیونی است و شما ممکن است در 5 ماه گذشت زمان از ثبت سایت در الکسا به رتبه 10 هزار در ایران برسید . اما کسب رتبه یا همان بهبود الکسا شما از 5000 به 1000 و زیر آن می تواند کار زمان بر و دشواری باشد . پس بهتر است هدف را کاربران و تولید مطالب خوب و اختصاصی قرار دهیم و همچنان پارامتر های الکسا را بررسی کنیم تا نهایتا هم الکسای خوب را تصاحب کنیم و هم کاربران وفادار زیادی داشته باشیم .

=================

 توصیه می کنیم دوره سئو آکادمی لرن فایلز را مشاهده کنید تا وب سایت خود را گوگل وار بالا بیاورید و الکسا را هم بهبود چشم گیری دهید . امیدواریم این مقاله توانسته باشد نیاز شما را برآورده کند و با مفهوم الکسا آشنا شده باشید و کار با آن را نیز تا حدودی یاد گرفته باشید .

 

تاریخ ارسال
29 فروردین 1395
ارسال شده توسط
محسن نجفی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
1 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
نویسنده : محسن نجفی
حجم و فرمت :

1 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
محسن آستانه

بله یکی از سایتای معروف هست که به ازای هر بار بازدید از سایتش مبلغ 50 تومان! رو به حساب شما می ریزه!! و وقتی توی چت آنلاین ازش سوال می پرسی سریع چتو می بنده تا یه وقت مزاحمش نشی!!!

توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.