بخش اخبار آکادمی | News
آخرین اخبار

در Google I/O ، شرکت گوگل اعلام کرد که اخیرا برای افزایش سرعت الگوریتم های یادگیری ماشین توسعه داده شده توسط خود اقدام به ساخت و تولید پردازنده های تخصصی خاص خود کرده است.

این پردازنده ها که واحد پردازنده Tensor یا TPU گفته می شوند، اختصاصی ساخته شده و به گفته معاون ارشد زیر ساخت های فنی گوگل Urs Holzle قریب به یکسال است که در مراکز داده ای گوگل به کار گرفته شده اند. گوگل همچنین اعلام کرده است که عملکرد بهینه به مراتب بهتری به ازای هر وات برای یادگیری ماشین به دست آورده و مدعی است که این معادل تقریبا 7 سال جهش تکنولوژیک به آینده است.

یکی از دلایلی که گوگل توانسته به وسیله TPU، افزایش سرعت الگوریتم های یادگیری را محقق کند، این است که پردازنده به دقت بالای پردازنده های استاندارد CPU و GPU نیازی ندارند. بنابراین به جای دقت 32 بیتی ، الگوریتم ها به راحتی با دقت پایین تر 8 بیتی اجرا شده و در نتیجه هر عملیات به تعداد ترانزیستور کمتری نیاز دارد.

اگر شما از سرویس های تشخیص صدای گوگل استفاده می کنید، query های شما هم اکنون بر روی این پردازنده ها در حال انجام هستند.

Holzle ذکر کرد که گوگل به جای استفاده از مدارهای مجتمع برنامه پذیر FPGA، تصمیم به ساخت این پردازنده های تخصصی گرفت زیرا به دنبال بهره وری بوده ست.

اما وی از اعلان اینکه کدام تولید کننده پردازشگر، این پردازنده های گوگل را تولید می کند اجتناب کرد، هر چند اذعان کرد که در حال حاضر دو طرح متفاوت را استفاده و در حال تولید دارند که هر کدام هم توسط یک تولید کننده متفاوت تولید می شود.

با سرویس TensorFlow ، گوگل کتابخانه یادگیری ماشین متن بازش را به همگان عرضه می کند، و جای تعجب ندارد که گوگل اجرای الگوریتم های این سرویس را روی پردازنده های TPU پیاده سازی کرده است.

باید دید این پردازنده که هدف اصلی شان افزایش سرعت الگوریتم های یادگیری ماشین است، تا چه حد می توانند جهش هفت ساله به آینده را تحقق بخشند. 🙂

تاریخ ارسال
2 خرداد 1395
ارسال شده توسط
محسن فراحتی
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
0 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
نویسنده : محسن فراحتی
حجم و فرمت :

0 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برچسب ها

, ,