بخش مقالات آکادمی | Articles
آخرین آموزش ها

شاید اگر شما هم به دنبال ایجاد یک کسب و کار نوپا بوده اید حتما با استارتاپ ویکند آشنا هستید . نزدیک به حدود 4 سال پیش بود که اولین استارتاپ ویکند در 15 شهریور ماه 91 در شهر تهران برگزار شد و در این مدت در حدود 100 استارتاپ ویکند در ایران برگزار شد که امروز اگر به عقب نگاه کنیم تعداد زیادی از این استارتاپ ها به کسب و کار تبدیل شده اند . ولی چه اتفاقات و ابهاماتی در این رویداد جهانی بود که با جبهه گیری های مختلف مواجه شد و سرانجام به این امر منجر شد که دیگر استارتاپ ویکندی در ایران به طور رسمی برگزار نشود ؟

استارتاپ ویکند چیست ؟

استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Education) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب ها و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده ای را اجرا کند.

استارتاپ ویکند جهانی :

طبق آخرین آمار که قطعا تغییر کرده است این برنامه جهانی تا بحال بیش از یک هزار بار در بیش از ۴۸۰ شهر دنیا برگزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده است.  این رویداد در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و … حمایت تجاری می گردد. استارتاپ ویکند اولین بار در جهان در سال 2007 و  در ایالت Colorado آمریکا برگزار شد و پس از آن به طور فراگیر در سرار جهان و در کشورهای مخلف از جمله ایران برگزار شد .

چالش ها :

اولین خبر رسمی درباره استارتاپ ویکند از روزنامه کیهان در مهرماه سال 94 منتشر شد . جالب این است که قبل از آن و در دوره سه ساله برگزاری استارتاپ ویکندها در ایران هیچ خبری در هیچ رسانه ملی درج نشده بود و تنها در رسانه های محلی خبرهایی از آن به گوش میرسید .

سوال اصلی که در روزنامه کیهان مطرح شده است : چرا در شرایطی که ایران در سایر موارد تحریم است کشورهای غربی به سرمایه گذاری در برگزاری و حمایت از استارتاپ ویکند ها و همچنین حمایت از ایده های ناب پرداخته اند ؟

این سوال از زبان کیهان به طور مفصل توضیح داده شده است که البته با اندکی تندروی و جبهه گیری نیز همراه بوده است .

بعد از انتشار این خبر در مهر ماه سال گذشته موج حملات به استارتاپ ویکند ها در ایران شدت گرفت و حتی با ملی کردن این رویداد نتایجی در برگزاری استارتاپ ویکند ها در ایران حاصل نشد . با این تفاسیر کماکان علاقه مندان به استارتاپ ویکند در ایران اقدام به برگزاری رویدادهای غیر رسمی و بدون حمایت از طرف کسب و کارهای بزرگ ، میکنند .

خارج از همه این جبهه گیری ها و صحبت های گفته شده تصمیم گیری در مورد ابهامات استارتاپ ویکند ها بر عهده شماست . ولی سوالی که اینجا ممکن است ذهن شما را نیز درگیر  باشد این است که :

آیا بهتر نبود دستگاه های دولتی به جای جلوگیری از برگزاری این چنین رویدادها در ایران دست به حمایت از ایده های ناب مطرح شده در رویدادها میزدند و آنها را به مدت سه سال در سکوت کامل خبری و همچنین عدم حمایت از ایده ها رها نمیکردند ؟!؟!؟

تاریخ ارسال
1 اردیبهشت 1395
ارسال شده توسط
علی پردل
میزان بازدید
0 نفر بازدیدکننده
2 دیدگاه
فایلی جهت دانلود وجود ندارد !
مشخصات
نویسنده : علی پردل
حجم و فرمت :

2 دیدگاه ثبت شده

شما هم نظری بدهید
امین شهنانی

مطلب خوبی بود مهندس پردل

نکات خوبی اشاره کردید

    مدیر- علی پردل

    سلام و ادب
    خوشحالم که مفید بوده براتون
    با تشکر

توجه فرمایید:
نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.